«Молитва за Україну» як повернення у духовне життя народу: Анатолій Мартинюк у третьому випуску відеоциклу до Дня Української Державності

Бібліотека Університету Григорія Сковороди в Переяславі > Новини > «Молитва за Україну» як повернення у духовне життя народу: Анатолій Мартинюк у третьому випуску відеоциклу до Дня Української Державності

З нагоди Дня Української Державності книгозбірня Університету Григорія Сковороди в Переяславі запустила відеоцикл «З Україною в серці: знакові феномени національної музичної культури». У попередніх випусках доктор педагогічних наук, професор кафедри мистецьких дисциплін і методик навчання Анатолій Мартинюк розповідав про музичну історію Державного Гімну України і Гімну Українських Січових Стрільців «Ой у лузі червона калина» як знакових пісень української державності.

У заключному відео циклу Анатолій Кирилович висвітлює шлях творення та відродження «Молитви за Україну».

За словами святого Августина, «хто співає, той двічі молиться». Дійсно, ця пісня поєднує в собі любов до Батьківщини та Бога, тверду переконаність в незалежності і процвітанні України. У творчому тандемі друзів і сподвижників Олександра Кониського та Миколи Лисенка в 1885 році народилась «Молитва» руських дітей – простий і водночас величний твір з урочистим многолітствуванням для усієї України та її нації.

Єдиний релігійний твір Лисенка на авторський текст набув широкої популярності в Галичині і поза нею. Після смерті композитора з’являються нові хорові варіанти твору, зокрема аранжування В. Матюка, К. Стеценка та О. Кошиця. На Велику Україну твір повернувся на початку XX століття, але з приходом більшовицької влади був заборонений.

Нині твір офіційно визнано духовним Гімном України на рівні з державним, а його слова актуальні і натхненні, особливо в умовах війни: «Боже, Великий єдиний, нам Україну храни!».

 

Пресцентр бібліотеки