28 березня педагогічна спільнота відзначала 430 років від дня народження Яна Амоса Коменського – чеського мислителя, письменника, проповідника і педагога, який справив величезний вплив на розвиток світової педагогіки і шкільної практики. Відрадно, що до цієї вікопомної дати у фонді бібліотеки Університету Григорія Сковороди в Переяславі з’явилися нові книги з педагогіки та психології.
Серед видань, які поповнили книгозбірню університету:
Вейчжень Гао Глобальна освіта: системний та інституційний виміри : монографія / Гао Вейчжень ; ред. В. П. Бех. – Київ : Каравела, 2019. – 216 с.
Дослідження присвячене генезису глобальної освіти як соціальної потреби і закономірному продукту процесу глобалізації освіти. Аналізується її природа, сутність, зміст і атрибутивні властивості, що набувають планетарної форми, місце і роль людини у привласненні і розпредмечуванні глобального знання про планетарний соціальний організм як цілісність. Подається дуальність буття явища, що одночасно діє в соціумі, в якому має форму соціального інституту, і в суспільстві, де має форму соціальної системи. Планетарна наука подається як джерело її породження на основі оволодіння смислогенезом, а світовий ринок – споживач глобального знання.
Окремо проаналізовано це явище в площині соціального інституту і соціальної системи. Доведено, що соціальний інститут шляхом органоценозу породжує інфраструктуру для власного життєзабезпечення, яке обслуговується теорією і практикою педагогіки. Розпредмечування людиною знань у сфері духовного виробництва – смислопродукування – творить і відтворює морфологію соціального світу, а у сфері матеріального виробництва – веде до накопичення артефактів геокультури. Сучасний період розвитку освіти подається як трансформативний, в якому практикуються транскультурні стратегії, трансформативне навчання і планетарне виховання. Визначена перспектива подальшого аналізу саморозгортання явища глобальної освіти.
Карпенко Н. В. Діагностика психічного розвитку дитини в роботі педагога (вчителя, вихователя) : навч. посібник / Н. В. Карпенко. – 3-тє вид., стререотипне. – Київ : Каравела, 2021. – 248 с.
Посібник містить у собі методики, що допоможуть обстежити психічний розвиток дитини будь-якого періоду, починаючи з одного року до десяти років (раннього віку, дошкільного, молодшого шкільного віку). Методики розміщені у такому порядку, у якому їх слід використовувати при організації обстеження дитини. Ефективність застосування перевірена у роботі з психологами-практиками, методистами, вихователями та зі студентами під час педагогічних практик.
Конфліктологія : навч. посібник / за заг. ред. Г. В. Гребенькова – Львів : Магнолія 2006, 2022. – 230 с.
У навчальному посібнику розглянуто теоретичні та практичні питання природи і динаміки конфліктів, запобігання конфліктним ситуаціям, види конфліктів, причини їх виникнення і тактику дій щодо розв’язання з урахуванням професійної спрямованості підготовки майбутніх правознавців.
Видання призначено для курсантів і студентів відомчих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України, а також для всіх, хто цікавиться актуальними питаннями конфліктології, проблемами її наукового пізнання.
Легка Л. М. Організація діяльності психологічних служб : навч. посібник /Л. М. Легка, Л. Г. Семенча. – Львів : Новий Світ – 2000, 2021. – 372 с.
У навчальному посібнику викладено загальні положення організації психологічної служби в системі збройних сил України, медичних установах, органах внутрішніх справ, пенітенціарній і освітянській системах, підприємствах та організаціях, ЦССМ. Складається посібник з двох частин. У першій частині висвітлені мета, завдання та окремі аспекти роботи психологічної служби різних напрямків. У другій – додаткові матеріали (положення, інструкції, плани, зразки звітів, посадові інструкції та ін.).
Лисянська Т. М. Педагогічна психологія : навч. посібник / Т. М. Лисянська. – 2-ге вид., стереотип. – Київ : Каравела, 2019. – 264 с.
У посібнику висвітлюються сучасні досягнення у педагогічній психології. Він призначений для студентів вищих і середніх педагогічних навчальних закладів, для слухачів післядипломної освіти, вчителів, практичних психологів, соціальних працівників, вихователів та батьків.
Лисянська Т. М. Педагогічна психологія: практикум : навч. посібник / Т. М. Лисянська. – 3-тє вид., випр. та допо. – Київ : Каравела, 2021. – 224 с.
Метою навчального посібника є створення умов для закріплення знань з педагогічної психології, формування практичних навичок та умінь розв’язання психолого-педагогічних ситуацій, психологічного аналізу уроку, педагогічного спілкування, діагностики учіння, вихованості учнів, особистості вчителя і його компетентності.
Литвинов А. С. Педагогічний провайдинг інновацій в освіті : навч. посібник / за заг. наук. ред. В. В. Борисова. – Суми : Університетська книга, 2022. – 265 с.
Посібник охоплює теми, передбачені програмою навчальної дисципліни «Провайдинг інновацій в освіті». Розглядаються концептуальні положення теорії інноваційного розвитку, принципи та методи державного регулювання інноваційної діяльності, методологічні й теоретико-методичні основи організації та управління інноваційним процесом. Посібник містить приклади механізму інформаційного забезпечення навчального закладу та комплекс методик для визначення рівня готовності майбутніх педагогів до інноваційної професійної діяльності.
Лобанова А. С. Робота з підлітками-девіантами: соціологічний та психологічний аспекти : підручник для студентів вищих навч. закладів. – А. С. Лобанова, Л. В. Калашнікова. – Київ : Каравела, 2019. – 470 с.
Підручник містить відомості щодо специфіки реалізації роботи з підлітками-девіантами, поведінка яких відхиляється від загальновизнаних соціальних норм. У межах соціолого-психологічного підходу до вивчення девіантної поведінки, здійснюється диференційоване вивчення підліткових девіацій, визначаються причинно-наслідкові зв’язки між різними формами їх прояву, формуються теоретичні знання й практичні уміння соціальнопсихологічної допомоги підліткам-девіантам та їх соціальному оточенню.
Максимюк С. П. Педагогіка : навч. посібник / С. П. Максимюк. – Київ : Кондор, 2021. – 667 с.
У посібнику, розробленому відповідно до нової програми з педагогіки, з урахуванням сучасних психолого-педагогічних досліджень передового досвіду, викладено загальні засади педагогіки, основні положення дидактики, теорію і методику виховання, історію педагогіки, основи школознавства.
Малахова Ж. Д. Соціальна геронтологія : піручник / Ж. Д. Малахова, В. І. Лисенко; за заг. ред. Н. М. Сурядної, С. С. Павленко. – Херсон : Олді-плюс, 2021. – 194 с.
Людство завжди турбували проблеми старіння, які з’являються в останню стадію онтогенезу. Недарма говорять, що молодість – це той недолік, який швидко проходить. Соціальна геронтологія, як наука про старість, потрібна кожній людині, тому що навіть на схилі літ особистість повинна знайти своє місце в суспільстві, визначити коло своїх інтересів, продовжити активний спосіб життя. У цьому людині допомагають соціальні працівники, які мають знання й практичні навички з соціальної геронтології.
Педагогічна психологія: хрестоматія : навч. посібник / Л. В. Долинська, Т. М. Лисянська та ін. – Київ : Каравела, 2019. – 368 с.
Посібник містить статті та виписки зі статей та монографій, що відображають наукові позиції відомих зарубіжних та вітчизняних психологів у галузі педагогічної психології. Тексти відображають проблеми психології уміння та учбової діяльності як однієї із форм учіння, психології навчання, психології виховання та психології вчителя. Цей навчальний посібник доповнює матеріали підручників та навчальних посібників із педагогічної психології та може бути корисним як широкому колу читачів, що цікавляться актуальними питаннями педагогічної психології, а також викладачам, студентам ВНЗ в організації самостійної роботи з дисципліни.
Синергетична педагогіка : навч.-метод. посібник / В. М. Ісаєнко та ін. – 2-ге вид. допов., перероб. – Херсон : Олді-плюс, 2019. – 416 с.
Науково-методичний посібник підготовлено для викладачів, педагогів, керівників навчальних закладів, для здобувачів освіти післядипломної підготовки на засадах сталого розвитку, відповідно до принципу випереджувальності, висвітлюються концептуальні, теоретико-методологічні, функціональні та компетентнісні засади становлення синергетичної педагогіки як нової міждисциплінарної галузі професійно-педагогічної діяльності, адекватної сучасним інтеграційним та андрагогічним процесам розвитку національної системи освіти та законодавчо визначеному принципу сприяння сталому розвитку суспільства шляхом створення синергетичних умов для розвитку освіти протягом життя. Навчальний посібник підготовлений на основі узагальнення, систематизації вітчизняних розробок, офіційних видань з тематики синергетичної парадигми пізнання і розвитку, самоорганізації із застосуванням методів концептуального моделювання як наочного засобу пізнання, навчання, рекомендованого в Стратегії ЄЕК ООН з освіти для сталого розвитку.
Швай Р. І. Педагогіка творчості : підручник / Р. І. Швай. – Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2020. – 200 с.
Подано сучасні теорії та концепції творчості, методи та технології навчання творчості, розкрито психологічні закономірності розвитку креативної особистості. Наведено приклади вправ для проведення тренінгів творчості та тести для дослідження творчих здібностей.
Шулигіна Р. А. Педагогіка : навч.-метод. посібник для студентів першого (бакалавр.) рівня вищ. освіти спец. «Дошкільна освіта». – Суми : Університетська книга, 2022. – 144 с.
Навчально-методичний посібник містить необхідний матеріал з дисципліни «Педагогіка» для студентів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності «Дошкільна освіта» відповідно до вимог кредитно-модульної системи організації навчального процесу. До кожної теми пропонується певна кількість обов’язкових і додаткових джерел, інформаційних ресурсів, творчості та практичні завдання. Подаються орієнтовані питання до експрес-контролю, модульних контрольних робіт, підсумкового контролю знань і вмінь студентів, вимоги до іспиту.
Нагадаємо – минулого разу бібліотека Університету Григорія Сковороди в Переяславі поповнилася новинками з безпекознавства.
Прес-центр бібліотеки