Бібліотека Університету Григорія Сковороди в Переяславі > Новини > «Вишита сорочка – український бронежилет»: в УГСП відбулася зустріч з майстринею Тетяною Мартиновою, яка творить та підтримує ЗСУ

Напередодні Всесвітнього дня вишиванки, у межах проведення благодійної акції «Одягни вишиванку – підтримай захисника», у бібліотеці Університету Григорія Сковороди в Переяславі відбулася творча зустріч на тему «Вишита сорочка – український бронежилет» з майстринею-лялькаркою, волонтеркою, кандидатом філософських наук, доцентом Тетяною Мартиновою.

Уже втретє Тетяна Євгенівна завітала до університетської книгозбірні та поділилася зі студентами, викладачами, бібліотекарями своїми знаннями в галузі народознавства, а також цікавим досвідом створення сакральних та оберегових для українців речей – вишитої сорочки та ляльки-мотанки.

Для українців вишиванка – справжня національна святиня, що символізує красу, силу, щасливу долю та родинну пам’ять. Вишита сорочка з’явилася, мабуть, тоді, коли й українці. В Україні вишивали всі: селяни, міщани. І вишивали практично все – сорочки, хустини, очіпки, намітки, рушники, скатертини тощо.

«Вишивка – це не просто прикраса на одязі, а передусім оберіг від негативних впливів: від блискавки, неврожаю, бездітності тощо. Тож велике значення мав колір, орнамент, значок», – зазначає Тетяна Мартинова.

Тетяна Мартинова розповіла, що в арсеналі українських вишивальниць були різноманітні техніки – хрестиком, зубчиками, мережкою, ланцюжком, гладдю тощо, а орнаменти символічно передавали уявлення українців про будову світу.

Кожен куточок України мав своє художнє обличчя вишивки, колірну гаму та техніку виконання. Так, ретельно досліджуючи народний традиційний одяг, Тетяна Євгенівна відтворила численні автентичні вишивки на одязі ляльок-мотанок та власноруч створила переяславську сорочку. Майстриня детально розповіла про процес її виготовлення – пошиття, вишивання та наголосила, що кожен виріб є дорогим для вишивальниць, адже в ньому закладена частинка їхньої душі.

Зустріч пройшла у теплій атмосфері захоплення українськими традиціями та глибокої поваги до культурної спадщини. Вона стала ще одним доказом того, що вишиванка – це не просто одяг, а символ національного духу та незламності.

Пресцентр бібліотеки