Бібліотека Університету Григорія Сковороди в Переяславі > Вебінари > Директорка бібліотеки УГСП Ольга Шкира долучилася до вебінару пам’яті Клима Чурюмова та поділилася історією його співпраці з Переяславом та його університетом

15 квітня 2025 року директорка бібліотеки Університету Григорія Сковороди в Переяславі Ольга Шкира долучилася до вебінару у межах онлайн-проєкту «Педагогічна мапа Києва», організованого Інститутом післядипломної освіти Київського столичного університету імені Бориса Грінченка і Педагогічним музеєм України НАПН України та присвяченого видатному українському науковцю, астроному, педагогу та популяризатору науки Климу Чурюмову. У своєму виступі Ольга Іванівна поділилася своєю історією знайомства з Климом Чурюмовим та його дотичністю до Переяслава.

12 листопада 2014 року Клим Іванович із українського вченого, відомого у вузьких наукових колах, буквально за одну ніч перетворився на зірку міжнародного масштабу. Його ім’я замайоріло буквально на всіх шпальтах газет та світових телеканалах у зв’язку із успішним завершенням 10-річного польоту міжпланетного зонду «Розетта» до комети Чурюмова-Герасименко та вдалим приземленням, вірніше «прикомеченням» спускового апарату «Філи».

Колектив університетської бібліотеки на той час п’ятий рік працював над проєктом «Космічна Україна». Тож бібліотекарі висловили думку, що було б доречно зустрітися з Чурюмовим наживо і дізнатись про все це з перших вуст. На початку грудня Ольга Іванівна познайомилася з ним у Київському планетарії, де й домовилась про наступну зустріч із  бібліотекарями УГСП. І вже 23 грудня 2014 року колектив університетської книгозбірні відвідав Київський планетарій та послухав лекцію Клима Чурюмова «Політ космічної місії «Розетта» до комети Чурюмова-Герасименко: від старту до посадки модуля «Філа» на ядро». Дві години віртуальних космічних мандрівок завершились обміном подарунками та рішенням про подальшу співпрацю.

29 квітня 2015 року в стінах Переяславського університету- відбувся круглий стіл «Клим Чурюмов – людина сторіччя», організований бібліотекою. Співорганізаторами заходу були Наукова бібліотека ім. М. Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Державна науково-педагогічна бібліотека України імені Василя Сухомлинського, Київський планетарій товариства «Знання», Музей космосу НІЕЗ «Переяслав», Харківський планетарій ім. Ю. О. Гагаріна та Міжнародне філософсько-космологічне товариство.

Захід складався із трьох частин. Перша, у форматі звичайного круглого столу, відбувалася у конференц-залі імені В. О. Сухомлинського.  Клим Чурюмов був представлений учасникам події як всесвітньовідомий український астрофізик, першовідкривач комет Чурюмова-Герасименко (1969) та Чурюмова-Солодовникова (1986), директор Київського планетарію, професор, доктор фізико-математичних наук, член-кореспондент Національної академії наук України.

Друга частина круглого столу, що проходила в інформаційно-ресурсній залі «Чумацький шлях», познайомила учасників заходу із творчим захопленням Клима Івановича – написанням віршів для малят. Тут відбулась презентація дитячих книг його авторства. Дошкільники та молодші школярі продекламували вірші Чурюмова, у виконанні родинного тріо «Березки» (під керівництвом Тамари Лисенко) прозвучав твір Бертольда Кемпферта «Подорожні в ночі», а старший викладач Людмила Білоусько та студенти факультету педагогіки і психології презентували рукотворну книгу-ширму із ще неопублікованими жартівливими віршами Клима Чурюмова про знаки зодіаку.

Третя частина події здійснилася в Музеї космосу Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав», де серед іншого відвідувачі могли побачити чудові експонати, що з’явились тут завдяки допомозі Клима Івановича у 80-х роках минулого століття: камера для фотографування нічного неба, раритети 30-х років ХХ століття – низькочастотний радіоприймач, барограф, термограф, гігрограф, альбом цінних фотознімків тощо.

У автографі на тематичній стіні в інформаційно-ресурсній залі «Чумацький шлях» університетської книгозбірні, Клим Чурюмов написав: «Космос кличе нас». І саме під такою назвою 21 березня 2018 року проходив наступний круглий стіл, присвячений пам’яті Леоніда Каденюка та Клима Чурюмова. Цей захід відбувся у рамках триденної Всеукраїнської науково-просвітницької конференції «Україна. Філософія космічних орбіт», що проходила в три етапи: 21 березня – в Переяславі, 22 березня – в Києві, 23 березня – в Харкові. До цього заходу були залучені Міжнародне філософсько-космологічне товариство, Асоціація «Планетарії України», Київський планетарій товариства «Знання», Харківський планетарій ім. Ю. О. Гагаріна, Херсонський  планетарій ім. Ю.  О. Гагаріна, Музей космосу НІЕЗ «Переяслав».

«Розетта» завершила свою місію 30 вересня 2016 року, за два тижні до смерті Клима Івановича. Колектив бібліотеки гордий тим, що мав честь бути дотичним до легендарного українського астронома, дитячого письменника, першовідкривача комет, «людини сторіччя». Пам’ять про миті його перебування на Переяславщині закарбовані в стінах Університету Григорія Сковороди та Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав».

Пресцентр бібліотеки