У п’ятницю, 22 листопада 2024 року в читальній залі імені Сигізмунда ІІІ відбулася зустріч студентів, викладачів, бібліотекарів, науковців НІЕЗ «Переяслав» з директоркою Музею історичного центру міста Києва Наталією Клименко, науковим співробітником музею Наталією Гребенник та українським істориком, джерелознавцем, науковцем Дмитром Гордієнком з нагоди презентації книги «Меморандум про незалежність України, представлений на мирну конференцію делегацією Української Республіки» та праці Мирона Кордуби «Територія і населення України. Географічний і статистичний огляд».
Захід модерував кандидат історичних наук, завідувач науково-дослідного відділу історичного краєзнавства Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» Тарас Нагайко. З вітальними словами до присутніх звернулися доктор історичних наук, кандидат політичних наук, професор, ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталій Коцур; кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри публічного управління та адміністрування, декан факультету гуманітарної освіти і соціальних технологій Вячеслав Редзюк та директорка бібліотеки Університет Григорія Сковороди в Переяславі Ольга Шкира. Вони наголосили на важливості просвітницьких заходів та діяльності вітчизняних науковців, педагогів, музейних працівників, спрямованій на вивчення історичних документів та популяризацію знань про Україну та українців в умовах, коли Росія здійснює фальсифікацію української історії та делегітимізує право України на свою територію.
Наталія Клименко презентувала книгу «Меморандум про незалежність України, представлений на мирну конференцію делегацією Української Республіки» (2020). «Меморандум» – це документ, підготовлений українською делегацією на Паризьку мирну конференцію (18 січня 1919 – 21 січня 1920 рр.) за редакцією О. Шульгина з метою більш широкого інформування учасників конференції про українську справу та вимоги українців до держав-учасниць: визнати незалежність України та прийняти Україну до складу Ліги Націй. Також пані Наталія презентувала працю українського історика, державника, ученого, публіциста, письменника Мирона Кордуби «Теорія і населення України. Географічний і статистичний огляд» (2023). На багатому фактичному матеріалі та статистиці автор обгрунтовує межі українських етнічних земель, що мало принципове значення для українського державотворення ХХ століття. Наталія Михайлівна розповіла про велику роботу колективу музею щодо видання цих книг, зокрема, здійснення перекладу з французької на українську мову, створення інфографіки за таблицею «Статистика населення в кордонах етнографічної території України» тощо.
Дмитро Гордієнко розповів про життя Мирона Кордуби в контексті складних подій ХХ століття, акцентувавши увагу на його внеску в наукову сферу та патріотизм.
На завершення зустрічі відбулася дискусія щодо історичних аспектів незалежності України та сучасних викликів її захисту. Для гостей було проведено екскурсію університетською бібліотекою, де представлені ці видання.
Також була проведена екскурсія по університетській книгозбірні. З книгами можна ознайомитися в бібліотеці університету.
Ця подія підкреслює важливість вивчення історичних джерел, їхнього сучасного осмислення та популяризації серед наукової і студентської аудиторії.
Захід відбувся за ініціативи бібліотеки Університету Григорія Сковороди в Переяславі та відділу інформаційних технологій та зв’язків з громадськістю.
Пресцентр бібліотеки