Як відзначав відомий класик української літератури Панас Мирний, «Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова, ота жива сходинка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподівання, розум, досвід, почуття». Ці відомі розкривають величезне значення мови в житті кожної людини. Адже мова – це безцінний духовний скарб нації. Вона є найголовнішою ознакою народу, що дає йому право називатися нацією. Саме мова формує і визначає свідомість, творить людину, культуру, історію.
З нагоди відзначення Дня української писемності та мови, у музеї-архіві імені Юрія Бойка Блохина оформлено книжкову виставку «Бринить-співає наша мова, чарує, тішить і п’янить». На виставці представлені підручники та посібники з української мови, словники та періодичні видання у яких висвітлюється історія народження та розвитку однієї з наймилозвучніших мов світу – української мови; книги, які розповідають нам про українську мову, про сучасну літературну мову, збірки віршів великих українських поетів.
Створена виставка розкриває перед відвідувачами історію походження української мови, непростий шлях її розвитку, всю велич та красу рідної мови, а також знайомить з навчальною літературою, в якій розглядаються питання фонетики, орфографії, правопису та стилістики сучасної української мови.
День української писемності та мови – це свято розвитку державної мови, яке, донедавна, традиційно відзначалося в Україні 9 листопада на честь основоположника її письмового варіанту, святого Преподобного Нестора-Літописця, наступника Кирила і Мефодія – творців слов’янської писемності. Проте, з 2023 року відповідно до трансформацій релігійного календаря і відповідних змін в українському законодавстві, це свято відзначається дещо раніше – 27 жовтня.
Сьогодні, наприкінці третього року повномасштабної агресії росії проти України, роль української мови надзвичайно зросла. Українська мова стала мовою свободи і демократичних цінностей, мовою боротьби за нашу незалежність. Співуча, мелодійна, барвиста, чарівна, неповторна українська мова є найсильнішою зброєю нашого інформаційного опору.
Ольга Науменко, асистент музею-архіву імені Юрія Бойка-Блохина