Свого часу великий українець, патріарх-предстоятель Української греко-католицької церкви Любомир Гузар говорив: «Багато хто думає, що мир – то відсутність війни. Але мир є дещо більше. Мир – це ще й добрі стосунки між людьми. Коли ми не брешемо один одному, не шукаємо вигоду, не бажаємо зла. Мир треба нести кожного дня, кожного дня треба налагоджувати контакти між людьми, шукати доброго спілкування». Нині тема миру і перемоги на устах у всіх свідомих українців, всього світу.
Свого часу це найзлободенніше бажання надихнуло директорку бібліотеки Університет Григорія Сковороди в Переяславі Ольгу Шкиру, до написання вірша «Як пахне мир?», який, згодом, послужив започаткуванню однойменного соціального проєкту у співпраці з випускницею університету, кандидаткою психологічних наук, практикуючою психологинею, художницею, керівницею арт-студії «Malen» Людмилою Башук.
Як розповідає директорка бібліотеки, за півтора місяця Башук написала цілу колекцію картин – 16 полотен-психологічних відгуків на поезію, яка запалила її творчість. Принагідно, Людмила створила відеопродукт. Наступним етапом стало залучення до проєкту вихованців арт-студії «Malen», які отримали від Людмили Башук завдання – поділитися в малюнках своїми відчуттями на тему «Як пахне мир?». До творчого процесу долучилися батьки юних художників і створили аматорські відеосупроводи, в яких були озвучені рефлексії дітей на їх художні доробки. Хочемо поділитися з читачем деякими з них:
- «Мир пахне вишнею, квітами. Квіти – рожеві, зелені, червоні і голубі. Мир пахне сонцем. Мир пахне мамою і мною» (Єва Таранущенко, 5 років);
- «Мир пахне рідними руками. Мамині руки – добрі, лагідні, теплі. Татові – мужні, сильні, які завжди захистять» (Денис Загоровський, 6 років);
- «Сонце припікає, хочеться поплавати у річці, заховатись під деревом, полежати на травичці і пограти в ігри на айфоні. Це все пахне миром» (Марк Ярощук, 8 років);
- «Мир пахне квітами. Їх можна подарувати мамі або бабусі. Квіти – красиві, червоні. Вони цвітуть і пахнуть миром. Мир пахне кавуном. Кавун – смачний, солодкий і з вітамінами. Я хочу великого херсонського кавуна» (Павло Фарило, 9 років).
Надалі задум трансформувався у розширений міжнародний проєкт «Мозаїка відчуттів у відчуттях», який покликаний об’єднувати українців, розкиданих війною по всьому світу. Перша зустріч циклу «Як пахне мир?» відбулася 30 червня 2024 року о 18:00 за київським часом у он-лайн форматі, згуртував учасників з українського Переяслава (її представляли Ольга Шкира, Людмила Башук та її учні – прим.авт.) та канадської Оттави: її представляли івентор заходів для українців в Оттаві Анастасія Мартишко; сімейний лайф-коуч, психодраматист, експерт з дитячого виховання, радіоведуча подкасту «Усвідомлене батьківство» Тетяна Дук; поетеса, стипендіантка річної стипендії Президента України Ярина Михайльонок та українські діти, які проживають в Канаді.
«Метою заходу було об’єднання українців-мігрантів навколо теми миру. Разом з тим обговорювали колективне мислення, ментальне оздоровлення через малювання та поезію, гармонізацію розвитку дітей через самовираження за допомогою художньої творчості, адже малюнок для дітей – це мова відчуттів та почуттів», – діляться ініціатори.
У блоці поетичного перегуку Ярина Михайльонок прочитала вірш «Я пахну тобою Україна», а між психологами відбулась змістовна дискусія. Серед іншого дискутували про те, чи допомагає колективне мислення людям впоратися зі стресом та травмами; як арт-терапія та творчі проекти, зокрема малювання картин на тему миру, впливають на психологічне здоров’я дітей та дорослих; чому в такі кризові періоди, як війна, концепція миру стає настільки важливою для колективної свідомості суспільства та яку роль відіграє колективна свідомість у формуванні почуття безпеки та спокою серед людей під час конфліктів.
По закінченню зустрічі Ольга Шкира читала вірші про Україну та свій рідний Переяслав, побажавши українцям:
«Набирайтеся сил, завжди ідентифікуйте свою приналежність до України своїм мисленням та справами, вивчаючи досвід інших країн. Обізнаними, талановитими летіть до своєї домівки. Ви потрібні Україні!»
Навзаєм українці з Канади демонстрували великий плакат, де були зібрані малюнки-асоціації дітей і дорослих «Як пахне мир?».
У перспективі цього соціального проєкту готується до видання творчий продукт – альманах «Мозаїка відчуттів на відчуття: Як пахне мир?». Безумовно, подібні зустрічі спробують провести і в інших країнах Європи.
Пресцентр бібліотеки