«Переяславська митрополія: реальність чи історіографічний міф»: в УГСП відбулась зустріч із старшої наукової співробітниці НІЕЗ «Переяслав» Оленою Колибенко

Бібліотека Університету Григорія Сковороди в Переяславі > Новини > «Переяславська митрополія: реальність чи історіографічний міф»: в УГСП відбулась зустріч із старшої наукової співробітниці НІЕЗ «Переяслав» Оленою Колибенко

Краєзнавча діяльність займає важливе місце в роботі університетської бібліотеки. Формування краєзнавчого фонду, популяризація видань, присвячених рідному краю, організація просвітницьких заходів і зустрічей з відомими особистостями сприяють розвитку інтересу молоді до історії України та свого краю. Це не лише поглиблює знання, а й сприяє розширенню ерудиції, розвитку інтелекту, здобуттю нових умінь і корисного життєвого досвіду. Наразі краєзнавчий напрям роботи бібліотеки активно розвивається. 

Особливе значення має багаторічна співпраця бібліотеки з науковцями Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав», яка з кожним роком стає глибшою й набуває нових цікавих форм. У межах цієї співпраці, 26 березня 2025 року відбулася лекція кандидатки історичних наук, старшої наукової співробітниці НІЕЗ «Переяслав» Олени Колибенко на тему «Переяславська митрополія: реальність чи історіографічний міф».

Наукові інтереси Олени Володимирівни охоплюють вивчення ролі та місця еліт у суспільно-політичному житті Русі, а також дослідження в галузі спеціальних історичних дисциплін. Олена Колибенко тривалий час викладала в УГСП, формуючи у майбутніх педагогів зацікавлення історією та любов до науки. Її численні наукові праці зберігаються в університетському інституційному репозитарії та фондах бібліотеки.

Науковиця завжди охоче приймає запрошення для зустрічей зі студентами. Цього разу на її лекцію завітали викладачі кафедри історії і культури України та спеціальних історичних дисциплін, студенти факультету гуманітарної освіти і соціальних технологій, учні переяславської гімназії №1 під керівництвом вчительки Валентини Лук’яненко, а також бібліотекарі.

На початку заходу завідувачка кафедри історії і культури України та спеціальних історичних дисциплін Валентина Молоткіна та заступниця завідувачки кафедри  з навчально-методичної та профорієнтаційної роботи Людмила Хмельницька ознайомили учнів (як майбутніх абітурієнтів) із напрямками підготовки фахівців на своєму факультеті та спеціальностями, можливостями особистісного та професійного розвитку.

З вітальним словом виступив ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі, професор Віталій Коцур, який зазначив, що особливо приємно бачити в стінах закладу Олену Колибенко, яка працювала викладачкою, а нині невтомно продовжує наукову, пошуково-дослідницьку та просвітницьку діяльність, як і всі члени її родини – історики-археологи.

Дослідниця історії Олена Володимирівна, яка вже неодноразово проводила для сковородинівців захопливі лекції про минуле Переяславщини, цього разу розповіла про церковну організацію древнього Переяславського князівства. Зокрема, вона ознайомила слухачів із функціонуванням переяславської митрополії та життєвим шляхом святого Єфрема, який зробив значний внесок у розвиток Переяслава та його громади. Мощі святого Єфрема зберігаються у Ближніх печерах Києво-Печерської лаври, а його пам’ять вшановується 28 січня.

Наприкінці заходу учасники поділилися своїми враженнями, зазначивши, що така зустріч і жвава розмова з людиною, яка захоплюється своєю справою та охоче ділиться науковими ідеями й дослідницькими здобутками, надихає на навчання, творчість і подальші відкриття.

Щиро дякуємо Олені Володимирівні за цікаву, змістовну й пізнавальну лекцію, яка стала справжнім джерелом нових знань і натхнення для всіх присутніх. Її жива, захоплива манера викладу, ґрунтовна наукова підготовка та щире прагнення поділитися досвідом створили атмосферу інтелектуальної взаємодії та стимулювали слухачів до подальшого поглиблення знань про історію рідного краю. Такі зустрічі не лише розширюють кругозір молоді, а й мотивують до самостійного пошуку, досліджень та творчої діяльності.

 

Пресцентр бібліотеки