«Трипільська культура – феномен давньоземлеробських суспільств Європи»: в межах бібліотечного просвітницького проєкту «Університетські зустрічі» відбулася лекція Галини Бузян

Бібліотека Університету Григорія Сковороди в Переяславі > Новини > «Трипільська культура – феномен давньоземлеробських суспільств Європи»: в межах бібліотечного просвітницького проєкту «Університетські зустрічі» відбулася лекція Галини Бузян

Наше місто – одне з найстаріших міст Київщини, його віковічна скарбниця. Тут діє Національний історико-етнографічний заповідник, який налічує 23 тематичні музеї різних профілів. Зусиллями його працівників, у фондах зібрано і зосереджено унікальні експонати трипільської культури, історичні, архітектурні та археологічні пам’ятки народу України, діють музеї геніїв українського народу – Григорія Сковороди й Тараса Шевченка.

19 березня 2025 року в межах бібліотечного просвітницького проєкту «Університетські зустрічі» у конференц-залі імені Василя Сухомлинського Університету Григорія Сковороди в Переяславі та онлайн (на платформі «Zoom»), відбулася лекція заслуженої працівниці культури України, старшої наукової співробітниці науково-дослідного відділу археології НІЕЗ «Переяслав» Галини Бузян на тему «Трипільська культура – феномен давньоземлеробських суспільств Європи».

На лекцію Галини Миколаївни завітали викладачі та студенти факультету гуманітарної освіти і соціальних технологій університету, його бібліотекарі та учні 9 класу Переяславської гімназії №4 (вчитель Тетяна Капля).

На початку зустрічі заслужена працівниця культури України запросила всіх відвідати музей трипільської культури, який функціонує в складі НІЕЗ «Переяслав» й розміщений у старовинному будинку брата відомого українського композитора і фольклориста Павла Сениці на вулиці Шевченка.

«Експонати музею розповідають про племена давніх землеробів трипільської культури, що заселяли територію Східної Європи з кінця VI до початку ІІІ тисячоліття до н.е. У його експозиції представлено більшість із цікавих та загадкових знахідок саме з розкопок археологині-дослідниці», – зазначила Галина Миколаївна.

У 1974 році доля привела Галину Бузян, тоді випускницю історичного факультету Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка до Переяслава. Головним напрямком її наукових уподобань стануть пам’ятки трипільської культури на Лівобережжі Дніпра, зокрема «переяславського Трипілля». Адже саме внаслідок наполегливих розвідкових пошуків археологів заповідника на чолі з Галиною Бузян у 1990-2000 рр. було виявлено групу поселень трипільської культури навколо Переяслава та проведено їх дослідження.

Бузян надзвичайно цікаво розповіла про трипільську культуру, ілюструючи розповідь світлинами старожитностей та моментів пошукової археологічної діяльності спільно з колегами-істориками. Учасники зустрічі отримали велике задоволення від спілкування з дослідницею та збагатилися новими знаннями в галузі історії та краєзнавства.

Бібліотека Університету Григорія Сковороди в Переяславі щиро дякує Галині Миколаївні за захопливу та змістовну лекцію про Трипільську культуру та її унікальну роль у давньоземлеробських суспільствах Європи, а також за можливість поринути в історію через призму її багаторічних досліджень.

 

Пресцентр бібліотеки