Бібліотека Університету Григорія Сковороди в Переяславі > Новини > В університетській бібліотеці відбулася лекція історикині Олени Колибенко на тему «Літописець Нестор»

У четвер, 13 лютого 2025 року в залі інформаційних ресурсів «Чумацький шлях» Університету Григорія Сковороди в Переяславі відбулася лекція кандидатки історичних наук, старшої наукової співробітниці НІЕЗ «Переяслав» Олени Колибенко на тему «Літописець Нестор».

Захід організовано завдяки багаторічній співпраці університетської книгозбірні та Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» у рамках бібліотечного творчого проєкту «Університетські зустрічі».

Повідомляється, що до лекції доєдналися науково-педагогічні працівники кафедри історії і культури України та спеціальних історичних дисциплін,  кафедри філософії і соціальної антропології імені професора І. П. Стогнія, бібліотекарі, аспіранти, працівники НІЕЗ «Переяслав», краєзнавці, вчителі та учні 9-го класу Переяславської гімназії №4.

З вітальним словом до присутніх звернувся доктор історичних наук, кандидат політичних наук, професор, ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталій Коцур, який наголосив на актуальності та необхідності таких просвітницьких заходів з обговорення важливих історичних тем, що сприяє формуванню у молоді активної життєвої позиції, прагнення до нових знань, бажання отримувати якісну вищу освіту для успішної самореалізації.

Надалі лекторка Олена Колибенко занурила слухачів в атмосферу української культури старокняжої доби Х-XII століть, коли активно формувалася писемна література – перекладна та оригінальна. Саме до оригінальної літератури належать літописи. Їхніми авторами, за словами історикині, найчастіше були ченці, ігумени монастирів. Центрами літописання на той час були Київ, Чернігів, Переяслав та інші давньоруські міста.

Також Олена Володимирівна розповіла про історію створення, авторів літописного зведення «Повість врем’яних літ», яке лягло в основу всього наступного руського літописання. Літопис створено в одному з найдавніших монастирів Європи – Печерському. Печерський монастир відіграв велику роль у розвитку української культури як просвітницький центр літописання. «Повість врем’яних літ» – це перша в Київській Русі пам’ятка, в якій історія держави показана на широкому тлі світових подій.

«Літопис висвітлює історію східних слов’ян та князівської влади, утвердження християнства на Русі, містить оповіді про виникнення слов’янської писемності, відбиває настрої різних суспільних верств. Записи подаються порічно. Авторами використано перекази, оповідання, повісті, легенди», – зазначає Олена Колибенко.

Увазі присутніх під час заходу була запропонована виставка тематичних матеріалів, зокрема, підбірка факсимільних видань стародруків, із фондів книгозбірні, створена працівниками університетської бібліотеки.

Наостанок свої враження від лекції висловили науковці НІЕЗ «Переяслав», викладачі університету, учні гімназії. Вони побажали Олені Володимирівні успіхів у подальшій науково-дослідницькій роботі. Директорка університетської книгозбірні Ольга Шкира подякувала науковиці за цікаву розповідь та висловила надію на продовження співпраці.

Пресцентр бібліотеки