У середу, 4 грудня 2024 року, у бібліотеці Університету Григорія Сковороди в Переяславі відбулася зустріч-спілкування бібліотекарів з викладачами кафедри філософії і соціальної антропології імені професора І. П. Стогнія соціально-психологічного факультету Університету Григорія Сковороди в Переяславі. Захід відбувся з нагоди відзначення 302-ої річниці від дня народження видатного українського філософа Григорія Сковороди.
Насамперед, директорка бібліотеки Ольга Шкира наголосила на тому, що така зустріч працівників книгозбірні з науковцями-сковородинознавцями є логічною, адже книгозбірня є невід’ємною частиною науково-дослідного та навчально-виховного процесу університету. У свою чергу книгозбірня забезпечує доступ до інформації, сприяє поширенню наукових знань, а отже, співпраця бібліотекарів і науковців – це стратегічна взаємодія, що сприяє розвиткові нових ідей та інновацій.
Завідувачка відділу інформаційних технологій та комп’ютерного забезпечення бібліотеки Ніна Обертій розповіла про популяризацію філософської, літературної спадщини Григорія Сковороди, сковородинознавчих праць у рамках бібліотечного просвітницького проєкту «Сковородинознавство», збір документів й упорядкування хрестоматії та бібліографічного покажчика, розміщення тематичних матеріалів на сайті бібліотеки, зокрема, в інституційному репозитарії, створення банера «Сковорода – 300» тощо.
Надалі про проведення навчально-дослідницької роботи зі студентами у галузі сковородинознавства та їхню участь в ХІ Всеукраїнському творчому конкурсі «З Григорієм Сковородою крокуємо в майбутнє» розповіли кандидат філософських наук, доцент Лариса Харченко та кандидат філософських наук, доцент, керівниця Навчально-наукового центру Сковородинознавства УГСП Наталія Юхименко, продемонструвавши відеоматеріали переможців конкурсу. Так, присутні переглянули такі цікаві роботи: аудіокнигу «Легенди і перекази про Григорія Сковороду», створену творчою групою вчителів Коврайського НВК «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» імені Г. С. Сковороди (Черкаська обл.), роботу «Степан Нехорошев. Коврайський період життя і творчості Г. С. Сковороди: усно-історичні оповідання», яку упорядкувала Юлія Руденко, доцент кафедри соціально-гуманітарних дисциплін Київського кооперативного інституту бізнесу і права, роботу «Короткий аналіз документальних фільмів про життя і творчість Григорія Сковороди у формі презентації» здобувачки вищої освіти ІІ курсу факультету журналістики Міжрегіональної Академії управління персоналом Оксани Мельник та відео до твору Григорія Сковороди «De Libertate» у виконанні Тараса Компаніченка та Хореї Козацької, (авторка і виконавиця ролі: Юлія Брик, здобувачка ІІІ курсу соціально-психологічного факультету спеціальності «Дошкільна освіта», УГСП).
Наостанок, усі присутні переглянули відеофільм Акіма Галімова «Реальна історія. Яким Сковорода був насправді?». Цікаві думки про талановитого філософа і педагога Григорія Сковороду, сучасне трактування науковцями його особистості й творчості висловив кандидат філософських наук, завідувач кафедри філософії і соціальної антропології імені професора І. П. Стогнія Сергій Рик.
Наприкінці зустрічі всі висловили сподівання на поглиблення співпраці бібліотеки, кафедри філософії та навчально-наукового Центру Сковородинознавства. До слова, сковородинознавчі видання, створені колективом університетської книгорзбірні, є у фонді Національної бібліотеки Франції (Bibliothèque nationale de France). У 2023 році у цій бібліотеці створено бібліографічний покажчик Grigorij Savic Skovoroda Philosophe, poete, musician et traducteur Ukrainien (1722-1794). Bibliographie sélective. Mars, 2023, до якого увійшли видання, розміщені в Інституційному репозитарії УГСП, а саме:
Григорій Сковорода і Переяславщина : хрестоматія : ювілей. вид. на честь 300-х роковин від дня народж. «українського Сократа» / уклад.: О. і. Шкира, Л. В. Губар, Т. Л. Деркач, Л. В. Хлань, А. М. Яковенко, Л. М. Забарило, Н. П. Обертій, І. І. Корж, О. Л. Пєшкова ; вступ. сл. В. В. Коцура ; Університет Григорія Сковороди в Переяславі. – Переяслав (Київ. обл.) : Домбровська Я. М., 2022. – 606 с.
Хрестоматійне видання пізнавального характеру «Григорій Сковорода і Переяславщина» створене на честь 300-літнього ювілею від дня народження Григорія Савича Сковороди. Переяславщина свято береже пам’ять про перебування на нашій землі «українського Сократа». У 1750-1751 рр. 28-річний вихованець Києво-Могилянської академії саме в Переяславі розпочав свою педагогічну та літературну діяльність викладачем поетики Переяславського колегіуму. А в 1753-1759 рр. (з перервою в 1754 р.) був домашнім учителем Василя Томари, сина переяславського полковника Степана Томари, що проживав у с. Коврай (нині це Черкащина, а на той час – Переяславщина). Видання розраховане на фахівців в галузі історії, освіти та літературознавства, науковців, аспірантів, студентів, краєзнавців і всіх, кого цікавить перебування на Переяславщині видатного українського християнського мандрівного філософа, педагога, музиканта, поета і письменника Григорія Сковороди.
Григорій Сковорода (1722-1794) : наук.-допом. біобібліогр. покажч. : у 2 ч. Вип. 4. Ч. 1 / МОН України, УГСП ; ред. В. Коцур ; наук. консул.: В. Дудар, М. Корпанюк, Т. Радіоненко ; рец. Т. Добко ; бібліогр.-уклад.: О. І. Шкира, А. М. Яковенко, Т. Деркач, Л. Губар, Л. Хлань [та ін.] ; іл.: О. Стрілець, С. Сорока ; відп. за вип. О. Шкира. – Вид. звед. та допов. – Переяслав (Київ. обл.) : Домбровська Я. М., 2022. – 578 с. : іл. – (Сковорода 300). – Ювілейне вид. на честь 300-х роковин від дня народження українського Сократа.
Григорій Сковорода (1722-1794) : наук.-допом. біобібліогр. покажч. : у 2 ч. Вип. 4. Ч. 2 / МОН України, УГСП ; ред. В. Коцур ; наук. консул.: В. Дудар, Н. Юхименко, Т. Радіоненко ; рец. Т. Добко ; бібліогр.-уклад.: О. І. Шкира, А. М. Яковенко, Т. Деркач, Л. Губар, Л. Хлань [та ін.] ; іл. О. Стрілець ; відп. за вип. О. Шкира. – Переяслав (Київ. обл.) : Домбровська Я. М., 2022. – 200 с. : іл. – (Сковорода 300). – Ювілейне вид. на честь 300-х роковин від дня народження українського Сократа.
Ювілейне біобібліографічне видання висвітлює життєвий і творчий шлях українського мандрівного філософа-мислителя і педагога-просвітителя Григорія Савича Сковороди. Покажчик містить бібліографію творів великого гуманіста, літературу про його життя і творчість, матеріали про увічнення його пам’яті та перелік бібліографічних видань, які знаходяться у фондах університетської бібліотеки, Центру Сковородинознавства, Меморіального музею Г. С.Сковороди, Меморіального музею архітектора В. Г. Заболотного в м. Переяславі. Розкриттю матеріалів сприяють анотації до кожного опрацьованого джерела, які коротко відображають та розкривають зміст документів. Видання розраховане на наукових працівників, аспірантів, викладачів, студентів та всіх, хто цікавиться науковою думкою та історією України.
Пресцентр бібліотеки