Сьогодні, 3 грудня 2024 року, увесь світ відзначає 302-річчя від дня народження одного з найвідоміших українських філософів Григорія Сковороди, який жив, пізнавав світ і творив у невпинній дорозі. Бібліотека Університету Григорія Сковороди в Переяславі щорічно долучається до заходів, присвячених віншуванню українського любомудра. Не зрадила традиції і цьогоріч.
З біографії Григорія Савича знаємо, що першу половину життя він провів у мандрах за знаннями, а в другій – розносив набуті знання рідною землею. Людина виняткових здібностей і гострого розуму, здобувши в Київській академії глибокі знання з філософії, античної, західноєвропейської літератур, досконало опанувавши кілька іноземних мов, був викладачем у Переяславському колегіумі, запроваджував новаторські ідеї.
Нині університет в Переяславі гордо носить ім’я Григорія Сковороди – людини, подвижництво якого полягало в тому, що він прагнув підняти в кожній особистості все краще, закладене у ній природою й Богом, і розвивати, долучаючи до вищих і вічних цінностей. Не секрет для тих, хто хоч б раз переступав поріг нашої книгозбірні те, що одна з наших читальних зал носить ім’я Григорія Сковороди.
У бібліотечному просторі діють постійні книжкові виставки, зокрема «Щаблі утвердження Сковородинознавства в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі», «Благословенні ви сліди, Не змиті вічності дощами, Мандрівника Сковороди З припорошілими саквами…».
Поза тим, на сайті бібліотеки існує цілий розділ «Сковорода – 302», який інформує про всі університетські заходи, присвячені видатному філософу. Колектив книгозбірні здійснює наповнення фондів новою літературою про життя і діяльність Григорія Сковороди, продовжує роботу щодо збору й бібліографічної обробки тематичних документів, таким чином доповнюючи бібліографічний покажчик «Григорій Сковорода (1722-1794)» (вийшли друком 4 випуски даного покажчика – прим.авт.). Поза тим днями сковородинознавчий фонд бібліотеки збагатився новими виданнями:
У п’ятницю, 29 листопада 2024 року, у Меморіальному музеї Григорія Сковороди Національному історико-етнографічному заповіднику «Переяслав» харківський краєзнавець та журналіст Андрій Парамонов провів відеопрезентацію своїх видань. Серед інших ахід відвідали директорка бібліотеки Ольга Шкира та керівниця Навчально-наукового Центру Сковородинознавства Наталія Юхименко. Пан Андрій передав в дар університетській книгозбірні такі видання:
Парамонов А. Ф. Слобожанські образки : новели старої Слобідщини. – Харків : Андрій Парамонов, 2024. – 136 с.
Побутові історії з теренів Слобідської України, зафіксовані в архівних документах, оживають, набувають повноти та виразності в новелах цієї збірки. Містика в ХVIII-ХІХ століттях оприявнювалася настільки часто, наскільки тодішні люди, незалежно від свого станового походження, та й освіти, не могли пояснити суть певних подій. Іноді навіть самі призвідники містики вірили в чаклунство та потойбічні сили. Звісно ж, тут варто врахувати обставини давнього життя: темрява після заходу сонця – це норма, а при каганцях, скіпах і свічках ввижатиметься що завгодно, особливо тому, хто втомився від важкої денної роботи. Проте існують речі поза епохою й часом: люди ніколи не повинні здійснювати деяких учинків, адже навіть злий жарт щодо когось іншого може стати реальністю. Видання здійснено за фінансової підтримки БО «Благодійний фонд Дениса Парамонова».
Харків Сковороди у портретах та міських пейзажах, 16 серпня – 14 вересня 2024 : [альбом виставки. – Харків : б. в., 2024]. – 24 с. – Виставку присвячено 370-річчю заснування Харкова (1654-2024) та 230-річчю з дня смерті Григорія Савича Сковороди (1794-2024).
Це каталог робіт відомих в Україні художників та живописців, зокрема Артема Погрібного, Павла Щукіна та Антона Лазутіна. Саме їхні роботи дають змогу побачити, яким Харків був понад 250 років тому. Серед робіт є пейзажі міста з Холодної гори або ж вид на річку Харків, що виконані олією на полотні. Собори, церкви та визначні будівлі міста можна побачити на папері аквареллю. Популярною технікою є і друк на папері, де також зображені історичні будівлі Харкова.
Парамонов А. Сковорода в місті мудрості Захарполісі / Парамонов А., Погрібний А., Щукін П. – Харків : Андрій Парамонов, 2024. – 160 с.
Книга докладно описує, яким був Харків у другій половині XVIII ст., за доби, коли тут жив і відвідував це місто Григорій Савич Сковорода. У Харкові він мав друзів, приятелів, учнів, подовгу мешкав, спілкувався з колегами, знайомився з іноземцями, купував у місцевих крамничках папір і чорнило, гостював на вечірках. На очах Сковороди Харків розрісся з великої слободи до губернського міста, де здійснювалися освітні реформи, зростала кількість населення, зводилися нові кам’яні храми та будинки. Текст книги доповнений розмаїтим сучасним ілюстративним матеріалом, підготовленим спеціально для цього видання. З нього можна скласти добре уявлення про Харків часів великого філософа.
Колектив бібліотеки Університету Григорія Сковороди в Переяславі щиро вдячний дарувальнику та запрошує всіх охочих познайомитися з новими виданнями у бібліотеці альма-матер.
Пресцентр бібліотеки