В УГСП презентують вікопомну працю Мирона Кордуби «Територія і населення України. Географічний і статистичний огляд» за участі гостей із Музею історичного центру міста Києва (зміна дати)

Бібліотека Університету Григорія Сковороди в Переяславі > Анонси > В УГСП презентують вікопомну працю Мирона Кордуби «Територія і населення України. Географічний і статистичний огляд» за участі гостей із Музею історичного центру міста Києва (зміна дати)

У п’ятницю, 22 листопада 2024 року об 11:40 у конференц-залі імені Василя Сухомлинського завітають директорка Музею історичного центру міста Києва Наталія Клименко, кандидат історичних наук Дмитро Гордієнко й науковий співробітник Наталія Гребенник – презентують працю Мирона Кордуби «Територія і населення України. Географічний і статистичний огляд».

Праця Кордуби, хоча й написана понад 100 років тому, переконливо спростовує химери «рускава міра» з його міфами і «скрепами» про «ісконна рускіє землі» та «адін нарот».

У праці «Le territoire et la population de l`Ukraine. Contribution geographique et statistique» / «Територія і населення України. Географічний та статистичний огляд» Мирон Кордуба, на підставі офіційних даних переписів населення: 1897 р. – Російська імперія, 1900 р. – Австро-Угорська імперія, до складу яких на початку ХХ ст. входила Україна, виходячи з того, що власне українською територією слід вважати всі райони, в яких українці становлять абсолютну більшість (тобто понад 50 %), обґрунтував межі українських етнографічних земель (розділ «Етнографічна територія України») і представив їх на «Carte de l’Ukraine», якою супроводжується видання. Окрім того, Музей уклав Алфавітні покажчики географічних назв та імен.

У розділі «Населення на етнографічній території України» автор подає детальний аналіз населення в повіті, губернії чи краї, його національний склад. Чисельність українців у межах українських етнографічних земель автор встановив за статистичними даними переписів населення, які введені в авторську таблицю «Статистика населення в кордонах етнографічної території України». Загалом в Україні на площі 739 162 км2 станом на 1914 рік проживало 46 012 000 осіб, з них українці становили переважаючу більшість – 32 662 000 осіб, що становило 71 %.

Видання подає оригінальний текст та переклад українською мовою, здійснений науковим працівником Музею історичного центру міста Києва Надією Наумовою. Її колеги детальніше розкажуть про цю вікопомну працю.

Запрошуємо до розмови широке коло читачів, науковців, викладачів, студентів та всіх, хто цікавиться історією України.

Зустріч відбудеться за спільної ініціативи НІЕЗ «Переяслав», бібліотеки університету та Наукового товариства студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених.

 

 Пресслужба університету