Бібліотека Університету Григорія Сковороди в Переяславі > Німецько-Українське наукове об'єднання > У Музеї-архіві імені Юрія Бойка-Блохина експонується колекція історичного видання з історії та українознавства «Український історик»

У Музеї-архіві імені  Юрія Бойка-Блохина експонується колекція історичного видання з історії та українознавства «Український історик». Це єдиний український історичний журнал, котрий видавався поза межами України у 1963-1991 роках.

Історія видання є напрочуд цікавою та цінною для нашої історії. З 1963 по 1964 роки він виходив як бюлетень Історичної Комісії «Зарево», а вже з 1965 року став квартальником Українського історичного товариства. Фундатором  і головним редактор журналу був професор Любомир Винар. Саме завдяки подвижницькій праці його засновника від 1963 року й до наших днів з’являється журнал, який є єдиним україномовним виданням за межами України.

Це видання містило статті, повідомлення і публікацій з найрізноманітніших проблем української історії, історіографії, спеціальних історичних дисциплін.  Крім праць з історії України, журнал містить матеріали з допоміжних дисциплін й архівні публікації (українська еміграція, генеалогія, історіографія, Грушевськіяна, критика, спогади), рецензії, бібліографію, хроніку).

Журнал «Український історик» став тим друкованим форумом, на сторінках якого було закладено нову міждисциплінарну галузь науки Грушевськознавство. Немає жодного іншого періодичного видання, яке так багато уваги приділяє дослідженню життя і діяльності нашого видатного історика й громадсько-політичного діяча Михайла Грушевського. Саме «Український історик», завдяки передусім статтям Любомира Винара, спричинився до реабілітації імені Михайла Грушевського як політика, що став на чолі відродженої української держави новітнього часу.

В «Українському історику» друкувалися найвидатніші українські історики другої половини XX століття: Олександр Оглоблин, Наталія Полонська-Василенко, Ярослав Пастернак, Микола Чубатий, Михайло Брайчевський, Ярослав Дашкевич, Ярослав Ісаєвич, Юрій Блохин. Важко знайти будь-яку ділянку історичних знань, з якої б не було відповідних публікацій в журналі.

Одними з перших серед фахівців в Україні, які позитивно оцінили журнал «Український історик» були Ярослав Дашкевич, Сергій Білокінь, Володимир Сергійчук.

У журналі «Український історик» публікувався також професор Юрій Бойко-Блохин. Зокрема в журналах надруковано його статті «До століття Емського указу» («Український історик» 1-4 (49-52) 1976 р.) та «Українське Слово» у 1941 році» ( «Український історик»  №1-4 (97-100) 1988 р.).

У своїй статті «До століття Емського указу» автор використав архіви Бад Емсу і праці про Олександра II, написані С. Татіщевим, М. Корнеловичем, історію переслідувань українського друку Мансветова, праці проф. М. Петрова, Лемке, Ф. Савченка, С. Єфремова, показавши картину введення в дію указу, який не став законом, але насильно вводився Міністерством Внутрішніх справ у дію. Указ викликав протести в Україні і за кордоном, був перекреслений революцією 1905 року, відродився в роки політичної реакції 1907-1916 років і коштував українській культурі величезних втрат.

У статті «Українське Слово» у 1941 році» Юрій Бойко Блохин розкриває характер київської газети «Українське Слово» часів окупації Києва Німеччиною в 1941 році.

Видання історичного журналу «Український історик»  розраховане на науковців-істориків, викладачів вищої і середньої школи, студентів. Запрошуємо завітати в музей-архів імені Юрія Бойка-Блохина та знайти для себе корисну інформацію, переглянувши історичне видання.

 Ольга Науменко,

асистент музею-архіву імені Юрія Бойка-Блохина