Непересічною постаттю в царині української музичної культури сьогодення є видатний вчений і педагог, доктор мистецтвознавства, професор кафедри історії української музики та музичної фольклористики Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського, лауреат премії імені Миколи Лисенка Тетяна Гусарчук. Нині її ґрунтовні наукові праці стали окрасою книгофондів бібліотеки Університету Григорія Сковороди в Переяславі.
Тетяна Володимирівна належить до широкого кола визначних вчених, педагогів, діячів літератури, культури та мистецтва, які впродовж багатьох років плідно співпрацюють з Університетом Григорія Сковороди в Переяславі. У 2024 році в київському видавництві «Фенікс» опубліковано навчально-методичний посібник з українознавства «Розповідаємо про рідний край», примірник якого як дарунок був переданий Тетяною Гусарчук сковородинівській книгозбірні. У книзі узагальнено досвід викладання авторського навчального курсу з українознавства в аспекті культурологічної регіоналістики, який повинен сприяти вихованню любові до України в усьому розмаїтті її культури, традицій, історичної пам’яті. У посібнику подано матеріали окремих лекцій, приклади різноманітних методичних прийомів до проведення занять, представлено результати самостійної творчої роботи студентів. Видання розраховане на інтерактивне сприйняття й адресоване студентам, учням, викладачам, а також усім, хто цікавиться історією та культурою рідного краю.
Також науковий доробок професора Гусарчук представлений у фондах бібліотеки Університету ґрунтовною працею «Артемій Ведель: постать митця у контексті епох». Монографія була опублікована ще у 2013 році, до 250-річчя від дня народження композитора. Це фундаментальне дослідження стало результатом багатолітніх наукових студій вченого над вивченням життя і творчості такої знакової для української музичної культури Особистості. Проблематика книги розкривається в десяти розділах. Кожний із них містить дві наскрізні змістовні лінії – історико-культурну та музично-теоретичну, яким притаманний органічний взаємозв’язок. Ці риси відзначає у своїй рецензії на книгу доктор мистецтвознавства, професор Ольга Зосім. У монографії представлено комплексне дослідження постаті Артемія Веделя в контексті українського культуротворення. Автор пропонує оригінальну інтерпретацію психологічного портрета композитора, аналізує його музичну творчість через призму різних стилів та епох. Особлива увага приділяється унікальному поєднанню рис бароко, сентименталізму, романтизму та класицизму в музиці Веделя, що формує його оригінальний національний стиль. Дослідження також охоплює широкий спектр джерелознавчих та музично-теоретичних питань, пов’язаних з творчістю композитора та розвитком української музичної культури.
«У наукових працях видатного вченого і педагога, доктора мистецтвознавства, професора Тетяни Гусарчук відтворено неповторну духовну ауру Університету Григорія Сковороди в Переяславі – закладу вищої освіти, який безпосередньо пов’язаний з багатовіковими освітніми традиціями міста, його унікальною історичною, культурною та мистецькою спадщиною», – підкреслює доктор педагогічних наук, професор кафедри музичного мистецтва і методики навчання факультету мистецтва, менеджменту, педагогіки і психології Університету Григорія Сковороди в Переяславі Анатолій Мартинюк та додає, що наукові та навчально-методичні праці професора Тетяни Гусарчук є цінним джерелом для розробки та вивчення низки освітніх компонентів, зокрема українознавства, історії української музики, історії і теорії української хорової культури, інструментального та вокально-хорового музично-виконавського мистецтва, музичного краєзнавства, музичної педагогіки, музичної етнопедагогіки, музичної психології тощо. А як інакше, якщо широкий масив наукових праць видатної вченої, висловлені в них ідеї та положення є важливим теоретико-методологічним підґрунтям для написання кваліфікаційних праць студентами, магістрантами, аспірантами та докторантами.
Університет Григорія Сковороди в Переяславі, кафедра музичного мистецтва і методики навчання факультету мистецтва, менеджменту, педагогіки і психології Університету Григорія Сковороди в Переяславі, бібліотека закладу вдячні Тетяні Володимирівні за таке вагоме поповнення до скарбниці доступних знань для сковородинівців. Нових наукових здобутків та творчого натхнення, шановна дарувальнице!
Пресцентр бібліотеки